Fiser Tohum


Tohum ıslahı konusunda sıkıntılarımız var. Türkiye'nin tohum ıslahı konusunda Avrupa'nın gerisinde olduğu su götürmez bir gerçek. Yeni çeşit üretimi yapabilmemiz için, tohumculukta bizden çok ileri düzeyde bulunan yabancı firmalarla her konuda iletişim kurmamız ve onların çalışmalarını kendimize örnek almamız gerekiyor. Islah konusunda düzenlemeye gidilmeli.   Konuyla ilgili, bu işi cazip kılacak hukuki düzenlemeler veya bazı destekleme uygulamaları hayata geçerse tohum çeşitleri üretimi de artabilir. Tohumculuk bir bakıma moda olayıdır. Tohum ithalatı yapılırken, önce piyasanın ihtiyaçlarıyla ilgili bir araştırma yapılır. Bir ürün bir bölgede verimli sonuçlar verdiyse, o ürün belli bir süre talep görebilir. Tabi firmanın pazarlama yöntemleri de çok önemlidir.

Ürün çok iyi olabilir ama ithalatçı firma o ürünle ilgili bilgilendirme ve satış sonrası teknik destek gibi çalışmalar yapmıyorsa, yarar sağlamayabilir. O zaman piyasadaki talep kısa sürede sona erer. Bir ürününü piyasada kalış süresi, tamamen o ürünün performansıyla ve ithalatçı firmanın gücüyle doğru orantılıdır. Doğru zamanda doğru ürünler sunabilirseniz; tohumculukta başarılı olursunuz. Bir de piyasanın ihtiyaçları dışında; piyasayı gerçek anlamda değiştirebilecek, çok farklı bir ürün getirirseniz, talepteki eğilimi gerçekten değiştirme şansınız olur. Böyle bir durumda rakiplerinizle aranızdaki mesafe de açılır ve uzun yıllar o ürünle piyasada kalabilirsiniz. Fiser Fidecilik, genel stratejisini bu kriterler ışığında belirliyor. Fiser Fidecilik, bu doğrultuda uygun dönemde sert ve renk konusunda üstün domates çeşitlerini piyasaya sürüyor. 'Doğru zamanda doğru ürünü sunan' Fiser, başarıyı yakalıyor.  
Perla F1 Kumluca'da büyük ilgi gördü
Fiser'in ürettiği Perla F1 domates çeşidi, 2007 yılı içinde Kumluca halinde büyük ilgi gördü.

Kazak Müsteşar FİSER'i ziyaret etti

Sera Günleri 'Bu Toprağın Sesi'ne konu oldu
Fiser'in organize ettiği 'Sera Günleri' TRT 3'de yayınlanan, 'Bu Toprağın Sesi' programına konu oldu.
Haberlerin tümü için TIKLAYINIZ
FİSER Haberler
ANA SAYFA       |       GALERİ        |        HAKKIMIZDA     |        İLETİŞİM
T312 (ZORRO) F1


Sırık domates çeşidi olan T-312 (ZORRO) F1, örtü altı yetiştiriciliğine uygun olduğu kadar, açık alan yetiştiriciliğine de uygun bir çeşit olarak tercih edilmektedir. 2000 yılında İsrail'de ıslah edilen  T-312 (ZORRO) F1 sırık domates çeşidi dünyadaki popüler bir çok ülke pazarına girmiştir. Üstün niteliklere sahip T-312 (ZORRO) F1 domates çeşidi *Türkiye *Almanya *İtalya *Fransa *Meksika *Rusya *Filipinler *Tayland *Senegal *Yunanistan *Ürdün *Vietnam *Çin ve daha birçok ülkede halen satılmakta ve üretim yapılmaktadır.
T312 F1'in Özellikleri:

*Örtüaltı yetiştiriciliğine uygun olduğu kadar açık saha yetiştiriciliğine de uygundur.
*Örtü altı yetiştiriciliğinde plastik sera için dikilebilir tarih aralığı 1-30 Ağustos, cam sera için 25 Ağustos - 5 Eylül dür.
*Bitkisinin sıcağa ve soğuğa son derece dayanıklı ve güçlü bir habitusu vardır.
*T-312 (ZORRO) F1 meyveleri 180-220 gr. arasında ağırlığa  sahiptir.
*Gübreleme programı ayarlanarak daha küçük veya daha büyük meyveler elde edilebilir.
*Uzun raf ömrüne sahiptir.
*Meyvesi çok düzgün ve yuvarlak koyu kırmızı renklidir
*Sıralı salkım yapısına sahip olup her salkım-da 5-8 adet meyveye sahiptir.
*Makro ve mikro çatlamaya son derece dayanıklıdır.

LORETTA F1 (T314)

Açık alan yetiştiriciliğinde mükemmel sonuç

- Yaz dönemi için uygun en uygun çeşit
- Güçlü bitki yapısı
- Yüksek verimiyle
- Albenisi çok yüksek meyveler
- Verimi çok yüksekPERLA F1


Dünyadaki popüler ülke pazarlarına giren Perla F1, dış çevre faktörlerine oldukça dayanıklı ve raf ömrü çok uzundur. Piyasadaki en sert ve koyu kırmızı çeşit olan Perla F1, tek sezon yetiştiriciliği için idealdir.

En Mükemmel Çeşit Perla F1'in Özellikleri:

*Çok güçlü ve soğuğa mukavim bir çeşittir.
*Tek sezon yetiştiriciliğine uygundur.
*Meyveleri düzgün, yuvarlak ve şu an piyasadaki en sert ve koyu kırmızı renkli çeşididir.
*Meyve ağırlığı ort.200-220 gr. dır.
*Blotchy  kesinlikle görülmemektedir.
*Makro ve mikro çatlama görülmemektedir.
*Raf ömrü çok uzundur

COCO F1

Güçlü bitki yapısı ve yüksek verimiyle sonbahar, ilkbahar ve açık saha yetiştiriciliğine uygun yüksek derecede adaptasyon kabiliyeti gösteren bir çeşittir. Çok güzel koyu kırmızı renkli  ve düzgün yapılı,gösterişli meyveleri vardır.Çok erkenci ve verimli bir çeşittir.

Özellikle erken güzlük (25 TEMMUZ-15 AĞUSTOS) döneminde aşırı sıcak ortamda  döl tutma kabiliyeti yüksek bir çeşittir.

RİNO F1

Güçlü bir bitki yapısına sahip serada sonbahar, ilkbahar ve açık saha yetiştiriciliğine uygun yüksek derecede adaptasyon kabiliyetine sahip nematoda toleranslı ve orta erkenci verimli bir çeşittir. Çok güzel koyu kırmızı renkli  ve düzgün yapılı, gösterişli meyveleri vardır.
Güzlük dönemde özellikle 10 AĞUSTOS-5 EYLÜL baharlık dönemde 5ŞUBAT-30 MART tarihli dikimlerde ve nematod problemi olan araziler için çok uygundur.

KENZY F1

Güçlü bir habitusa ve kök yapısına sahip olan Kenzy F1 çeşidimiz özellikle Tek Sezon(25 Eylül-20Ekim) yetiştiriciliğine uygun soğuğa mukavim olmakla birlikte açık saha üretiminde de tercih edilmektedir. Soğukta devam edebilen güçlü büyüme ucuna sahip olan çeşit yüksek verimli, 180-220 gr. aralığında meyvelere sahiptir. Nispeten bir miktar daha yüksek bir EC değeriyle (2,5-3,5mS/cm.) gübreleme programına devam edilirse düzgün ve koyu renkli meyve hasat edilir.
STERN F1

Galya tipinde bir kavun çeşidi olan STERN F1 ,orta boy yapraklı ve güçlü bitki yapısıyla açıksaha kavun yetiştiriciliğinde meyvesini sıcak ve güneşten çok iyi saklayabilen orta erkenci bir çeşittir.
Meyve yuvarlak, olgunluk öncesi sarı-yeşil,olgunluk zamanında orta sarı renktedir.Meyve oluksuz,pütürsüz ve meyve kabuğunun üzerinde ince,yoğun ağ şeklinde mantar(çıtırlaşma) mevcuttur.Enine kesitte meyve et genişliği ve meyve kabuk kalınlığı orta derecededir.
Meyve eti krem renginde,şeker oranı yüksek ve lezzetli,lifsiz,aromatik ve ortalama1300-1450gr. ağırlığındadır.
Raf ömrünün uzun olması nedeni ile ihracat için tercih edilen bir çeşittir.


PLUTO F1

Galya tipinde bir kavun çeşidi olan PLUTOF1 ,orta boy yapraklı ve güçlü bitki yapısıyla açıksaha kavun yetiştiriciliğinde meyvesini sıcak ve güneşten çok iyi saklayabilen orta erkenci bir çeşittir.
Meyve yuvarlak, olgunluk öncesi gri-yeşil,olgunluk zamanında gri-yeşil renktedir.Meyve oluksuz,pütürsüz ve meyve kabuğunun üzerinde ince,yoğun ağ şeklinde mantar(çıtırlaşma) mevcuttur.Enine kesitte meyve et genişliği ve meyve kabuk kalınlığı orta-yüksek derecededir.
Meyve eti krem renginde,şeker oranı yüksek ve lezzetli,lifsiz,aromatik ve ortalama 2000-2160 gr. ağırlığındadır.
Büyük meyveli ve yüksek verimli bir çeşit oluşundan dolayı büyük meyve tercih eden pazar için mevcut piyasa rakiplerine üstün bir çeşittir.

ELK F1

Galya tipinde bir kavun çeşidi olan ELK F1 ,orta boy yapraklı ve çok güçlü bitki yapısıyla açık saha kavun yetiştiriciliğine ve örtüaltı yetiştiriciliğine uygun meyvesini sıcak ve güneşten çok iyi saklayabilen  çok erkenci bir çeşittir.
Meyve yuvarlak, olgunluk öncesi sarı,olgunluk zamanında orta sarı renktedir.Meyve oluklu,pütürsüz ve meyve kabuğunun üzerinde kalın,yoğun ağ şeklinde mantar(çıtırlaşma) mevcuttur.Enine kesitte meyve et genişliği ve meyve kabuk kalınlığı orta derecededir.
Meyve eti krem renginde,şeker oranı yüksek ve lezzetli,lifsiz,aromatik ve ortalama 1250-1400 gr. ağırlığındadır.
Yüksek tonajlı ve lezzetli bir çeşittir.
Erkenci ve çok lezzetli bir çeşit olması sebebiyle mevcut piyasa çeşitlerine göre farklılık göstermektedir.CORAL F1

Galya tipinde bir kavun çeşidi olan CORAL F1 ,orta boy yapraklı ve güçlü bitki yapısıyla açıksaha kavun yetiştiriciliğinde meyvesini sıcak ve güneşten çok iyi saklayabilen orta erkenci bir çeşittir.
Meyve yuvarlak, olgunluk öncesi sarı-yeşil,olgunluk zamanında orta sarı renktedir.Meyve oluksuz,pütürsüz ve meyve kabuğunun üzerinde ince,yoğun ağ şeklinde mantar(çıtırlaşma) mevcuttur.Enine kesitte meyve et genişliği ve meyve kabuk kalınlığı ince derecededir.
Meyve eti krem renginde,şeker oranı yüksek ve lezzetli,lifsiz,aromatik ve ortalama1300-1450gr. ağırlığındadır.
Raf ömrünün uzun olması nedeni ile ihracat için tercih edilen bir çeşittir.
İnce kabuklu ve meyve etinin kalın olması ayrıca bir farklılığıdır.